Proč socialismus nemůže fungovat

Napsal bloody cardinal (») 19. 9. 2012 v kategorii Glosář, přečteno: 1461×
599241.jpg

Profesor ekonomie na jedné americké univerzitě se nechal slyšet, že nikdy nenechal propadnout ani jednoho studenta, ale nedávno nechal propadnout celou třídu. Tato třída trvala na tom, že Obamova sociální teorie by fungovala a že nikdo by tak nebyl ani chudý, ani bohatý, ale všichni by na tom byli stejně.

A tak profesor řekl: „OK, uděláme si pokus ohledně Obamova plánu. Všechny známky z testů se budou průměrovat a všichni dostanou stejnou známku. Tímto způsobem nikdo nepropadne, ani nikdo nedostane za A. Nahradíme tak majetek známkami, aby to bylo pro všechny reálnější a snáze pochopitelné.“

Po prvním testu byly známky zprůměrovány a každý dostal za B.

Studenti, kteří se pilně učili, se pochopitelně hněvali. Naopak studenti, kteří se učili málo, byli rádi.

Na další test se ti, kteří se předtím připravovali málo, připravovali ještě méně a ti, kteří se učili pilně, tomu už tolik nedávali – rozhodli se, že se chtějí taky jen svézt. Průměrná známka byla za D.

U třetího testu byl průměr za F, neboli Failed.

S dalšími testy se známky vůbec nelepšily kvůli vzájemnému obviňování se studentů a nadávkám, což vedlo ke špatným vztahům. Nikdo se už neučil pro zisk někoho jiného.

K velkému překvapení studentů všichni museli předmět opakovat, jednoduše propadli.

Profesor dodal, že socialismus může stejně tak jedině zkrachovat, protože je-li velká odměna, je i velké úsilí uspět. Ale když vláda vezme všechny odměny, nikdo se ani nebude snažit, nebude chtít uspět. Nedá se to snáze vysvětlit.

Pět pravděpodobně nejlepších ekonomických vět, které kdy svět slyšel, a všechny se dají přirovnat k tomuto experimentu:

  1. Nemůžete dotlačit legislativou chudé lidi k prosperitě tím, že zákony znemožníte prosperovat bohatým.
  2. Co jedna osoba dostane bez práce, to musí jiná osoba odpracovat bez odměny.
  3. Bohatství nelze znásobit jeho přerozdělením.
  4. Vláda nemůže nikomu dát něco, co by nejprve někomu jinému nevzala.
  5. Když polovina lidí zjistí, že nemusí pracovat, protože druhá polovina se o ně postará, a když ta druhá polovina zjistí, že pracovat je k ničemu, protože někdo jiný dostane to, pro co oni dřeli, je to začátek konce kteréhokoliv národu.

(Nejsem autorem tohoto textu, pouze jsem text se svolením toho, kdo jej zveřejnil v cizím jazyce, přeložil do češtiny a posílám jej dál.)

bc

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
GVKB | 19.9.2012 20:29
Tak jako se optimalizuje motor u auta, nebo stránka na internetu, tak se musí i optimalizovat daně, aby optimálně fungovali. Daně nám mohou zajistit to, co nám nemůže zajistit soukromé podnikání, u daní je střet zájmů, mezi tím kdo je vybírá a tím kdo je platí, stát chce vybrat co nejvíce peněz a lidi chtějí na daních zaplatit co nejméně peněz. V minulosti když se nepoužívali peníze, vybírali se daně také, ale šlo zde o potraviny a hospodářská zvířata, problémem u daní bylo to, že stát neuměl daně správně vybrat a neuměl daně i správně použít. Stát to je parazit, a v tom je problém u toho, že daně nejsou optimálně vybrané, a optimálně použité, jde o to, aby stát nebyl už parazitem, ale byl našim bližním, který už na nás nijak neparazituje. Vše je o kontrole, protože optimálně funguje jenom to, co je pod optimální kontrolou, jak kontrolovat stát, aby se z něj nestal parazit, který vybírá veliké daně a dělá z lidí ubožáky. Byrokratická centralizovaná kontrola selhala v tom, aby zabránila tomu, že je ze státu parazit, musí zde být logicky zásadně jiný systém kontroly? Stát musí kontrolovat umělá inteligence, protože tu nelze nijak zmanipulovat k tomu, aby sloužila zlým lidem, co chtějí na systému parazitovat. Umělá inteligence eliminuje peníze a soukromé vlastnictví, daně bude každý platit státu jenom svojí prací a od státu každý dostane jenom to, co potřebuje nutně ke svojí existenci a nebude mít možnost mít zde pro sebe luxus, aby měl k dispozici veliké hodnoty, díky tomu že ostatní se ocitnou ve veliké nouzi.
smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a dvanáct