Zlepšit výběr daní? Ne, je třeba zlepšit jejich využití

Napsal bloody cardinal (») 2. 12. 2016 v kategorii Dění kolem nás, přečteno: 1155×
babatesleduje.jpg

Spuštění elektronické evidence tržeb dělí společnost. Někdo věří, že tenhle výmysl prospěje výběru daní, jiný přitakává se slovy, že ví, jak to v pohostinství chodí. Další je odpůrcem, protože si uvědomuje náklady na zavedení, které ve výsledku ponese jen a jen spotřebitel, a spousta dalších lidí v tom – dost možná nikoliv neopodstatněně – vidí způsob, jakým pan továrník, bývalý agent StB, může fízlovat konkurenci. Všetci prý kradnú, ale proč?

Napadá mě jeden poměrně jednoduchý důvod – protože daně jsou v České republice příšerně vysoké. Začněme daní z příjmu fyzických osob-zaměstnanců, protože 15 % to je jen na první a velmi letmý pohled. Počítá se ze superhrubé mzdy, což je hrubá mzda navýšená o odvody na sociální a zdravotní pojištění, které musí platit zaměstnavatel – 25, resp. 9 % z hrubé mzdy. K tomu povinné sociální a zdravotní pojištění odváděné zaměstnancem – 6,5, resp. 4,5 % z hrubé mzdy. Daň z příjmu se tedy platí i z toho, co reálně nedostanete. Sice jste to vydělali, ale musíte to odevzdat státu, a ještě z toho musíte zaplatit další daň.

Chcete si koupit za své vydělané a už jednou zdaněné peníze chleba, kafe, oběd? Zaplatíte daň z přidané hodnoty, dalších 15 %. Chcete si koupit třeba deskovou hru, pytel cementu, auto, počítač nebo křeslo? Jednadvacet procent. A nedej Bože, abyste si chtěli koupit benzín, naftu, kuřivo nebo alkohol – to se k základní ceně zboží připočte spotřební daň a DPH 21 % se počítá z tohoto součtu. Opět – daň z daně.

Korunu tomu nasazuje daň z převodu nemovitosti, která činí 4 % z ceny a platí ji nově kupující. Takže pokud chcete dům za 4 miliony, musíte si vzít hypotéku na 4 160 000, abyste těch 160 tisíc mohli rovnou poslat státu. A pak ještě abyste mohli platit každý rok daň z nemovitosti. A to se vyplatí. Nikoliv tedy vám, ale vyplatí.

Ve výsledku tak celkové zdanění dosahuje zhruba 60 až 70 procent. Jen za zbytek si skutečně pořídíte statky a služby, příp. jeho část ušetříte. Lze namítnout, že daně a pojištění financují důchody, zdravotnictví, školství, stavbu a údržbu silnic a hromadu dalších věcí. To je samozřejmě pravda, ale silnice jsou u nás v mizerném stavu, dálnice a obchvaty obcí zoufale chybí už dekády, řada obcí nemá kanalizaci, policejní sbory na malých městech nemají pomalu ani na benzín a schopní doktoři odcházejí do zahraničí za lepším vybavením a lepší mzdou, mimo mnoha jiného.

K tomu člověk v novinách čte, kolik desítek milionů dostal holding Agrofert na dotacích a že podvodem získal evropské peníze na stavbu luxusního resortu. A jak spousta peněz odteče do kapsy Rathům, Grossům a podobným, zatímco silnice jsou pořád tankodromy, dálnice pořád nestojí… a tak dále, viz výše. My nepotřebujeme zlepšit výběr daní, my v prvé řadě potřebujeme zlepšit způsob, jak stát nakládá s vybranými penězi.

Každou korunu, kterou stát vidí, zdaní. Na korunu, kterou nevidí, ale nemůže. Právě tady je velmi pravděpodobně původ praxe, kdy zaměstnanec dostane oficiálně minimální mzdu a zbytek na ruku v hotovosti bez jakéhokoliv záznamu. Právě tady je velmi pravděpodobně příčina aféry s levným alkoholem ředěným metanolem, který zabil několik lidí.

A to zvýšení výběru DPH, které Babiš pořád slibuje jako zářnou budoucnost, při které nám všem budou létat pečená (vodňanská) kuřata do úst? Dost možná bude tkvět v tom, že po zdražení budou podniky mít větší tržby (avšak ne nutně zisky) a tak potenciálně víc odvedou na DPH. Takže ano, bude líp. Babišovi a spol. bude líp.

 

bc

 

(Nejsem členem TOP09, ale díky za vtipnou grafiku.)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Zita z IP 193.164.219.*** | 30.6.2020 10:48
Dobrý den, je zajímavé přečíst si úvahy o elektronické evidenci tržeb psané v době, ještě než došlo ke spuštění. Teď už měla být spuštěna 3. a 4. vlna a vlastně je to posunuté kvůli koroně až na leden 2021. Já se na to snažím teď připravovat a chystám se získat certifikát podle tohoto návodu leeto.cz/certificat


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a jedna