SOPA – Stop Online Piracy Act je nový zákon, který se právě projednává ve Spojených státech. Proč nás to má zajímat, když žijeme v Evropě? Protože většina serverů typu Facebook, Youtube apod. sídlí právě ve Spojených státech a tento zákon pro ně znamená docela problém.
SOPA (= PROTECT IP Act) má cílit na problém internetového pirátství. Zkušenosti ale říkají, že protipirátské zákony moc nepomáhají: v roce 2005 vydal U.S. Supreme Court rozsudek týkající se webu k peer-to-peer sdílení souborů (hlavně filmů) Grokster. Tento web byl poté zrušen a nahrávací společnosti předpokládaly, že vyhrály. Po dvou letech výzkum ukázal toto: „V roce 2007, dva roky po zrušení Groksteru, existovalo více jednotlivých P2P aplikací než kdy dříve. Průměrný počet uživatelů sdílejících soubory v kterýkoliv čas atakoval deset milionů a odhad zní, že P2P přenosy jsou až 90% všech přenosů dat po internetu celosvětově.“
Co pomáhá velmi dobře, jsou služby, které člověku nabídnou podobné pohodlí, jako např. Netflix nebo Spotify. Obě tyto služby nabízí za měsíční paušální poplatek možnost se na internetu dívat na TV pořady a filmy v případě Netflixu a poslouchat hudbu v případě Spotify. (Bavíme se o právním prostředí USA, nejsem si jist, jak to tam mají se stahováním filmů pro vlastní potřebu, ani jedna tato služba není zatím dostupná v ČR.) Spotify je podle všeho švédským projektem. The Pirate Bay je taky švédská. Jeden z představitelů nějaké švédské nahrávací společnosti poskytl rozhovor k tomuto tématu. Řekl zhruba toto: „Spotify vymýtilo hudební pirátství skoro samo. Švédsko bylo domovem Pirate Bay, která měla i politickou stranu a přiměla premiéra říct v národní televizi, že „mladí by samozřejmě měli mít možnost stahovat hudbu zdarma.“ O tři roky později bylo na téma The Pirate Bay ticho. Na téma Spotify naopak mluvil skoro každý, včetně fanoušků The Pirate Bay. Tohle není proto, že by byl zaveden nějaký nový radikální zákon nebo policejní složka ani proto, že premiér opět změnil názor a přiklonil se k hudebnímu průmyslu. Je to jednoduše proto, že uživatelé našli nový legální způsob, který byl pro ně lepší než pirátství.“ Problém Spotify i Netflixu je ale v tom, že jde o streamování – ve chvíli, kdy server padne (případně je zrušen) nebo jen uživatel nebude připojen k internetu, svou předplacenou hudbu nebo TV nemá.
Technické prostředky, které SOPA má v plánu využívat, sestávají hlavně z blokování DNS, což se dá prý poměrně snadno obejít použitím jiného DNS nebo legálního VPN systému z ciziny (nejsem odborníkem na toto téma, takže se nechci pouštět do spekulací).
Vše tedy nasvědčuje tomu, že SOPA nebude efektivní, což ale neznamená, že je možno na to kašlat. Skutečný problém pro Facebooky a Youtuby SOPA znamená proto, že poměrně vágní definice v tomto zákoně představují ohrožení velkého množství existujících serverů. Servery v podstatě můžou být shledány „určeny ke krádeži majetku U.S.“, pokud funkce serveru „umožňuje nebo napomáhá“ zasahování do autorských práv (= Youtube, vimeo, metacafe apod.). V podstatě to činí servery zodpovědné za to, že některý jejich uživatel nahraje nelegální obsah, nebo i obsah, který legálně zakoupil, ale nemá k němu právo ho dále šířit. Něco jako kdyby do vás naboural člověk ve škodovce kvůli jeho vlastní chybě, třeba nedání přednosti v jízdě a vy byste z toho vinili společnost Škoda namísto toho konkrétního člověka.
A konečně – proč by nás to mělo zajímat? Pomineme-li fakt, že většina z nás používá když už ne Facebook, tak alespoň Youtube, internet je jedním z posledních bašt svobody slova. Když se člověk dostatečně snaží, najde, co potřebuje. Jednou jsem dělal presentaci o tom, jak moc silniční doprava skutečně škodí životnímu prostředí, tj. kompletně anti-mainstream. Materiály jsem na to hledal víc jak týden, ale našel jsem. (Mimochodem, moje presentace vzbudila v posluchárně divokou diskusi, což jsem chtěl a překvapivě hodně lidí se mnou souhlasilo.) Tento zákon by totiž mohl být prvním stavebním kamenem k budování skutečné cenzury internetu. Jak říká Derek Bambauer, profesor práva na chicagské universitě, tento zákon je hodně na hraně cenzury.
Nežádoucích efektů tohoto zákona je hodně, např. omezení vývoje nových podobných sítí a investic do nich, což má vliv i na zaměstnanost, protože nové projekty tvoří nová pracovní místa. Omezení vývoje nových sítí znamená rovněž omezení vývoje celého internetu, dle mého názoru nejlepšího vynálezu od vynalezení spalovacího motoru.
Tento článek je sesbíráním informací z různých zdrojů, které jsou všechny v anglickém jazyce. Ne každý ale vládne angličtinou dostatečně. Napsal jsem ho proto, abych zvedl povědomí o SOPA i u ne zcela angličtiny znalého publika, protože věřím, že stojí za to bojovat za svobodný internet. Zde je možno se připojit k petici Save the Internet.
P.S.: Velmi zajímavé video vyšlo na TED.com právě o SOPA a efektech tohoto návrhu zákona.
bc