Včera jsem si tak procházel twitter a narazil jsem na dva články na iDnes o tom, jak chce ministerstvo zdravotnictví přikázat restauracím a stánkům apod. prodávat nějaké nealko za stejnou nebo nižší cenu, než pivo, a tak „chránit děti.“ Zvládnu toho hodně, ale když jsem tohle četl, málem jsem se vyvrátil.
Ne ani tak z práce redaktorů, jako spíše z uvedených citátů. Objevily se tam příšerné žvásty, jako třeba výrok Marka Klimeše, provozního jedné z pražských provozoven Pizza Coloseum: „Nelze přeci zákonem nakázat majitelům, co a za kolik mají nabízet. Ať se tedy nakáže zdražit pivo.“ Samozřejmě, že nelze zákonem nakázat, co a za kolik mají restauratéři prodávat. Máme snad centrálně plánované hospodářství? Ale stejně jako nelze nakazovat ceny minerálek, nelze nakazovat ceny piva.
A úplně stejně nelze člověku nakázat, že se v jeho soukromém prostoru nesmí kouřit - nezáleží na tom, zda to je restaurace, byt nebo bordel, je to prostě jeho a nikdo mu do toho nemá co mluvit. S tím souvisí slova zdravotnického experta modré levice, poslance a lékaře Borise Šťastného k tomu, že tento nový zákon bude schvalovat již Klausův nástupce a že mezi kandidáty jsou kuřáci: „Není to o tom, jestli daný politik kouří, či nekouří, ale jestli chce zajistit rovnou míru svobody všem lidem ve společnosti. Můžete být kuřák, který vykouří několik cigaret denně, ale proč máte pracovat v zakouřeném prostředí, kde jich nedobrovolně vykouříte dalších patnáct.“
Rovnou míru svobody? Jsem asi úplný debil, když v tom, že v cizím soukromém prostoru, do kterého mi nic není, zakážu lidem kouřit, svobodu nevidím. Anebo… že bych nebyl debil a že by v tom prostě žádná svoboda nebyla? Že by to byl její přesný opak?
Můj otec, který nikdy nekouřil a nikdy kouřit nebude, má na tohle úplně stejný názor. Ne, že by mu nevadilo kouření, vadí mu omezování svobody a poškozování soukromého podnikání. Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací, to vidí stejně: „Návrh zákona poškozuje svobodné podnikání a povede k dalšímu úbytku pracovních míst a poklesu tržeb v pohostinství. Stát jím přenáší odpovědnost za svou nedostatečnou kontrolní činnost na všechny podnikatele a vystavuje je nebezpečí likvidačních sankcí.“ Vlastislav Šos, viceprezident Asociace a ředitel hotelu Olympik také nesouhlasí: „Aby stát stanovoval ceny, to je absurdní uvažování, které se vymyká tržním zvyklostem.“ Státní nařizování cen by mohlo některé podniky podle něj i poškodit. Restauratér roku 2012 Petr Zach to vidí podobně.
Nevěřil jsem svým očím a označil jsem si to štítkem „socialismus salámovou metodou.“ A utvrdil jsem se v tom, že jakoukoliv svobodu chce sys omezit, postaví před to chudáka dítě. Heger tomu dodal korunu slovy „Nový zákon předkládáme, protože všechny statistické údaje v posledních letech ukazují, že Česká republika je na tom se zdravotním stylem relativně špatně.“ Svoboda na prvním místě, jak jinak. A čtenáři iDnes… radši ani nemluvit, když v anketě vidím poměr souhlasu k nesouhlasu dva ku jedné.
Mám v plánu volit knížete Karla, protože mě z kandidátů, kteří mají šanci se dostat do druhého kola, tak nějak nejmíň sere a jeho příslušnost k uskupení TOP09 bych asi i překousnul. Nicméně to, že se ke stejné grupě hlásí i zmrd Heger, mě od volby Schwarzenberga silně zrazuje.
bc